O mě

Gabriela Jelínková prov. Kořínková patří mezi interpretky dramatických sopránových partů nejen v České republice, ale i  v zahraničí. Na začátku své kariéry vystupovala pod rodným jménem Gabriela Podnecká, později přijala pseudonym po své babičce – slavné české operní pěvkyni Štěpánce Jelínkové.

Publikum zaujala jako Turandot (Turandot), Cio-Cio-San (Madama Butterfly), Rosalinda (Netopýr), Cizí kněžna (Rusalka), Cherubín (Figarova svatba), Romilda (Xerxes), Niclausse (Hoffmannovy povídky), Mercedes (Carmen), Belinda (Dido a Aeneas) a další.

      Ztvárnila řadu rolí na těchto českých scénách: Státní opera PrahaDivadlo J.K.Tyla PlzeňŠtátna opera Banská Bystrica,Národní divadlo moravsko-slezské OstravaJihočeské divadlo. Úspěchy slaví i v zahraničí (Rakousko, Německo, Francie, Velká Británie, Rusko, USA). Mezi její nejvýznamnější vystoupení se řadí recitál k zahájení Salcburského letního festivalu v roce 2001, profilový večer pro americkou tv stanici KCTS v Seattlu, vystupovala ve slavných koncertních sálech, jako např. Berlínská filharmonie, Konzerthaus v BerlíněGroβes Festspielhaus v Salcburku, Mnichovská filharmonieRudolfinum a Betlémská kaple Praze. Dále spolupracovala s Českým rozhlasem, Sphere Studios v Londýně či  studiem amerického skladatele, držitele ceny Grammy Michaela Hoppé Portlandu. V roce 2012 byl o Gabriele natočen dokumentární film pro Českou televizi z cyklu Úděl nadání režisérky Hany Pinkavové.

   Po absolvování Konzervatoře v Českých Budějovicích vystudovala prestižní hudební univerzitu Mozarteum v Salcburku – obory Sólový zpěv a Píseň a oratorium ve třídě světově proslulého barytonisty Wolfganga Holzmaira. Dále se zdokonalovala u světových operních hvězd, např. Claudie Viscy, Barbary Daniels, KS JuttyVulpius, Anne-Sophie Schmidt, Petera Dvorského či Antonie Denygrové.

     Gabriela Jelínková zastupuje již třetí generaci slavné hudební rodiny.    Její babička Štěpánka Jelínková byla významnou sólistkou opery Národního divadla v Praze za éry Václava Talicha, taktéž maminka Štěpánka Hraničková působila na předních českých scénách.

Ohlasy

Gabriela Jelínková kouzelně ztvárnila cikánskou dívku Mercedes v opeře Carmen.                 

Deggendorfer Zeitung

Slyšela jsem tento úžasný dramatický soprán a vřele jej mohu doporučit.

Dr.h.c. Barbara Daniels

Prvej premiére dominovala Gabriela Jelínková, v našich končinách nezvyčajne dramatická Čo-čo-san.

M.Mojžišová, SME

V roli Cizí kněžny namísto obvyklých dramatických a statných zpěvaček vystoupila subtilní Gabriela Jelínková, která zase jednou přirozeně naplnila logiku příběhu, neboť lze dobře uvěřit, že Prince pobláznila.           

Josef Herman, Hudební rozhledy

Podle diváckých ohlasů soudě však největší úspěch právem sklidila Gabriela Jelínková jako Belinda, která je jistě talentem pěveckým, ale svou mimikou a přesnými, kultivovanými gesty upoutá i v rovině herecké.

S. Kopecký, Jihočeské listy

Zdařilý je jevištní debut Gabriely Jelínkové v roli Cherubína. Kalhotková role zahraná s patřičným smyslem pro humor – zvláště ve vojenské scéně s Figarem. 

K.Ladwigová